Město Janov

Janov (italsky Genova, ligursky Zena) je velmi důležité italské přístavní město. Nachází se na severu na konci Janovského zálivu. Janov je hlavním městem stejnojmenné provincie a také jedním z 20 regionů Itálie Ligurie. Janov je skutečně jedním z nejdůležitějších a největších italských přístavů a to nejenom v rámci Itálie, ale i v celém Středozemním moři a Evropě. V současné době v Janově žije 607.771 obyvatel, což ho řadí jako šesté největší italské město (po Římu, Milánu, Neapoli, Turínu a Palermu)

Janov má velmi bohatou a zajímavou historii, která přirozeně sahá až do starověku. Zdejší oblast už pravděpodobně používali jako základnu ke svým obchodům Féničané. Nálezy na městském hřbitově  datované do 6. a 5. století př. nl, pak svědčí o osídlení tohoto místa Řeky.

V době Římské říše byl sice Janov zastíněn prosperujícími městy jako Marseille a Vada Sabatia. Později ve středověku, ale přišla zlatá éra města. To Janov vytvořil velice silnou Janovskou republiku, která stala velmi mocných státem, který velmi ovlivňoval podobu celého regionu.

Jak si zabalit na cesty?

Nejdůležitější je mít opravdu dobrý batoh. Kvalitní kousky z NasBatoh.cz jsou funkční a přitom stylové.

V roce 2004 se stal Janov Hlavním městem evropské kultury. V roce 2006 byla část historického centra Janova přidána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Historické centrum město se nachází hne vedle hlavního přístavu, který se zakusuje asi 2 kilometry do pevniny. Jinak je ale těžké hovořit o nějakém přístavu, protože přístav tvoří v délce asi 15 kilometrů celé pobřeží města. Nicméně i v Janově se nacházejí hotely, promenáda a pláže. Jsou ale soustředěny spíše směrem na východě města.


Mapa města Janov v Itálii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist