Neapol

Neapol se nachází na jihu Itálie a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Jedná se o třetí největší italské město. V současné době žije v Neapoli přes 960 000 obyvatel.

Podle dávné legendy byla Neápolis založena už v dávném starověku. První zakladatelé tohoto města jsou staří Řekové. Název Neápolis znamená v češtině Nové město. Dalšími vládli Neápolis jsou staří Římané. Za jejich panování byla Neapol v roce 79 našeho letopočtu zpustošena obrovským výbuchem nedaleké sopky Vesuv.

Více o Neopoli?

Přečtěte si skvělého průvodce Neapolí s tipy na 10 nejzajímavějších památek.

I z této hrozné přírodní katastrofy se však Neápolis vzpamatovala. V pozdějších staletích zde vzniklo například království neapolsko-sicilské. Postupem času se zde vystřídali Habsburkové i Bourboni. Od roku 1860 je Neapol součástí Italského království. Nyní je město pod Vesuvem součástí Italské republiky.

Současná Neapol je zajímavou a velmi rušnou italskou metropolí, kde na vás na každém kroku bude dýchat kus dávné i novodobé historie.

  

Mezi hlavní památky Neapole patří například Castel Nuovo, Castel dell’Ovo a Duomo. Ve městě narazíte samozřejmě na celou řadu římskokatolických kostelů. Za pozornost stojí rovněž zajímavá muzea a obrazárny. Mezi nejzajímavější muzea patří bezesporu Národní archeologické muzeum, kde uvidíte řadu zajímavých artefaktů, které byly vykopány v Pompejích. V muzeu rovněž najdete velmi cennou a dobře zachovalou sbírku egyptských mumií.

Novinky pro cestovatele

Tipy a návody pro cestovatele včetně nejlepších hotelů na Hotelove.cz.

Neapol je však především charakteristická úzkými tmavými uličkami, kde bydlí místní občané města a které doporučujeme si projít.

Pokud však brouzdání po úzkých neapolských uličkách budete mít dost, oddejte se místním gurmánským zážitkům. Zajít si můžete na skvělou italskou pizzu, která spatřila světlo světa právě v Neapoli. Po skvělé pizze Neapolitana si pak můžete dát ještě lepší pravou italskou zmrzlinu. Kdo zrovna neholduje pizze, může si klidně vychutnat místní výborné těstoviny.

  

V okolí Neapole je hned několik turisticky vyhlášených a pověstných lokalit. Jednou z nich jsou například slavné Pompeje, který byly srovnány se zemí při výbuchu sopky Vesuv. Nyní jsou Pompeje přístupné veřejnosti, neboť mnoho pompejských budov a domů se do dnešních dnů zachovalo.

Z Neapole si také můžete udělat pěkný výlet lodí k nedalekým rozkošným ostrovům Ischia, Capri nebo Procida.

Mapa umístění města Neapol v Itálii

2 komentáře

 1. miroslav napsal:

  Neapol je krásná. Jezdil jsem tam 28 let – průvodce.
  Všem doporučuji oblast Neapolského zálivu navštívit.

  • Radek Kasper napsal:

   Dobrý den Miroslave, poraďte čemu se vyhnout v Neapoli ( kam nechodit )?
   Děkuji Radek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist