Padova

Padova je velké město v severní Itálii v Benátském kraji (Veneto), trvale zde žije 213 151 obyvatel. Jedná se o vnitrozemské město, které je ale od moře vzdáleno pouhých 30 kilometrů, což vysvětluje i nízkou nadmořskou výšku Padovy pouhých 12 metrů. Na severním okraji města protéká řeka Brenta, přímo skrz město se pak klikatí malá říčka Piovego.

Padova patří mezi nejstarší severoitalská města a podle staré legendy byla založena Aeneovými Trójany. Předchůdcem Padovy bylo antické město Patavium, rodiště římského historika Tita Livia. To bylo ale kompletně zničeno roku 452 Huny. Na počátku 7. století zničili město Langobardi. V renesanci byla Padova jedním z hlavních center humanismu a vědy – působil zde například význačný učenec Galileo Galilei. Na zdejší univerzitě založené roku 1222 studoval práva mimojité i český světec Jan Nepomucký nebo pozdější arcibiskup Arnošt z Pardubic, později např. Mikuláš Kusánský.

Kulturnímu věhlasu pomohlo i uchvácení města rodinou Da Carrara roku 1337. Noví vládcové se ukázali jako štědří mecenáši umění. V letech 1405–1797 spadala Padova pod Nejjasnější republiku benátskou. Za 2. světové války byla Padova těžce poškozena bombardováním.

Padova má spoustu nádherných památek v čele s kaplí rodiny Scrovegni. Za zmínku ale stojí i palác della Ragione, bazilika di Sant’Antonio da Padova, opatství a bazilika Santa Giustina  a mnohé další.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.comune.parma.it.

 
Mapa města Padova v Itálii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist