Parma

Parma je italské město v regionu Emilia-Romagna, jejímž je také správním střediskem. Jedná se o velké vnitrozemské město, které obývá 184 044 lidí. Parma se nachází v Pádské nížině v nadmořské výšce pouhých 55 metrů. Městem protéká říčka Torrente Parma.

Město je proslulé především svojí vynikající šunku a sýr. Kromě toho může Parma nabídnout nádhernou architekturu a bohatou kulturu. Město je sídlem Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA). Před sjednocením Itálie byla Parma po několik staletí metropolí Parmského vévodství.

Parmská univerzita založená už v 11. století patří k nejstarším na světě. Ono vlastně i samotné město má dlouhou historii sahající až do doby bronzové. V době vlády Říma zde byla důležitá křižovatka cest Via Aemilia a Via Claudia.

Město má kompaktní tvar s rozsáhlým historickým jádrem. Zajímavé je, že hlavní náměstí Piazza Giuseppe Garibaldi není nikterak velké. Nejzajímavějšími památkami jsou: baptisérium, románská katedrála z 12. stol, klášterní kostel San Giovanni Evangelista nebo třeba Benediktinský klášter San Paolo.

 
Mapa města Parma v Itálii.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist