Přístavní město Bari

Bari se nachází na jihu slunné Itálie a je hlavním městem oblasti Apulie. Jedná se o přístavní město, které leží na pobřeží Jaderského moře. V současné době žije v Bari přes 320 000 obyvatel.

O vznik Bari se zasloužili již dávní Ilyrové. V pozdějších dobách město ovládli Římané. Římané totiž vytušili, že zdejší místo mělo významnou strategickou polohu. A byli to opět Římané, kteří pojmenovali toto místo na Barium. Toto pojmenování místa zůstalo městu až do teď.V současné době je Bari rušným přístavem i historicky zajímavým místem. Pokud budete v Bari trávit svou dovolenou, určitě navštivte jeho historické jádro. V historickém centru města určitě nepřehlédněte místní baziliku, která je v románsko-apulijském stylu. Tato nádherná trojlodní bazilika má zajímavou kryptu, v níž jsou cenné relikvie svatého Mikuláše. Místní baziliku najdete kousíček od přístavu. Při vstupu do baziliky si všimněte velmi pozoruhodného portálu, který je nazýván „lví portál“ a je z románského období.

  

Celé průčelí kostela je bohatě zkrášleno byzantskými a arabskými reliéfy. Uvnitř baziliky stojí za pozornost arcibiskupský stolec Cattedra di Elia, který byl vytvořený z jediného bloku mramoru. Pokud se budete dívat pod nohy, uvidíte nádherné podlahové mozaiky arabského původu. Pokud budete hledat chrámový poklad, naleznete ho v muzeu baziliky.

Zaujalo vás Bari?

Více o tomto krásném městě se dočtete v průvodci Bari na Hotelove.cz.

Dalším turistickým lákadlem Bari je hrad Castello Slevo. Původně byl tento hrad byzantsko-normanskou pevností z 13. století. Pak byl hrad přestavěn a v renesančním období byl opatřen krásnými rohovými baštami a novou fasádou. Tuto impozantní pevnost najdete kousíček za náměstím Piazza Odegitria.

Vrcholem prohlídky po Bari je bezesporu Cattedrale San Sabino, což je vrcholné dílo románsko-apulijského stylu. Základy katedrály byly položeny už počátkem 11. století. Uvnitř katedrály na vás upoutá krásný interiér s dřevěným stropem. Nejcennějším skvostem katedrály je však byzantská ikona z 8. století, která se jmenuje Madonna Odegitria a byla přivezena byzantskými mnichy z Myry v Malé Asii.

  

Pokud budete chtít absolvovat rozsáhlejší prohlídku, běžte do Archeologického muzea, kde je expozice raných dějin Apulie.

Pro milovníky přírody a národních parků můžeme doporučit návštěvu národního parku Parco Nazionale Alta Murgia, který se nachází nedaleko Bari.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist