Ravenna

Ravenna se nachází na severu Itálie a je hlavním městem stejnojmenné oblasti. Jedná se o přístavní město, které leží na pobřeží Jaderského moře. V současné době žije v Ravenně přes 153 000 obyvatel.

Historie tohoto italského města se začala psát v 6. století před naším letopočtem. Během svých dlouhých a na událostech nabitých dějin sehrálo toto severoitalské město několikrát velmi důležitou roli. V 5. století našeho letopočtu bylo například hlavním městem Západořímské říše.

Nové dějiny Ravenny se začínají psát se vznikem moderní masové turistiky. Již v padesátých letech minulého století se začínají stavět první luxusní hotely a přijíždějí sem první turisté, aby obdivovali krásu zdejších pláží a historických skvostů ve městě.

V současnosti není Ravenna pouze důležitým místem cestovního ruchu, ale také hospodářským a kulturním centrem.

  

Turisty z celého světa však nejvíce zajímají zdejší pamětihodnosti, které mají nesmírně cennou historickou hodnotu. Ravenna láká především na své raně křesťanské památky, které byly v roce 1996 zapsány na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Mezi nejcennější historické památky ve městě patří bezesporu chrám San Vitale, což je krásná osmiboká stavba s gigantickou kopulí. Velká kopule chrámu byla dostavěna v 6. století. Na stěnách kopule uvidíte nádherné mozaiky, které zde byly udělány za byzantské nadvlády.

Není bez zajímavosti, že tento nádherný chrám se stal vzorem pro kapli Karla Velikého, která byla postavena v německých Cáchách.

Naprosto unikátní mozaiková výzdoba je typická i pro další městské budovy z 5. a 6. století, kterými jsou nádherná bazilika San Apollinare Nuovo, nebo zajímavé mauzoleum Gally Placidie.

Za pozornost rovněž stojí Neonovo baptisterium, Theodorichovo mauzoleum, bazilika San Apollinare, arcibiskupská kaple San Andreas nebo Theodorichův palác.

  

V nedalekém okolí můžete navštívit několik významných italských historických měst. Od Ravenny není totiž daleko vzdálena například Bologna nebo Rimini či Ferrara.

Několik málo kilometrů za Ravennou můžete také narazit na takzvanou Rivieru Romagnola, kde jsou zajímavá přímořská letoviska Cérvia a Cesenático. Tato letoviska jsou počátkem dlouhého pásu krásných písečných pláží, které končí až v letovisko v Gabicce Mare.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist