Regiony Itálie a administrativní členění

Itálie je velká země s bohatou historií a proto má i poměrně zajímavé členění na jednotlivé menší regiony. Důležité je uvědomit si, že po celý středověk byla Itálie rozdělená do mnoha států. Ty často měnily své hranice, vznikaly a zanikaly. Často se také jednalo o velmi malé tzv. Městské státy podřízené nějakému důležitému městu. Znovu sjednocená Itálie tak vznikla poměrně nedávno roku 1861.

Administrativně se Itálie dělí na 20 oblastí, z nichž 5 má poměrně širokou autonomii v rozhodování o svých záležitostech.

Tyto velké oblastní regiony se pak dělí na menší provincie. Jedna oblast má v průměru 5 provincií. Některé velké jako třeba Lombardie jich mají 12, naopak některé malé jako Valle d’Aosta jsou regionem sami o sobě. Oblasti se dále dělí na celkem 109 provincií (od roku 2009).

V souvislosti s členěním Itálie na regiony je tu i několik zajímavostí a kuriozit:

  • Itálie má svojí vlastní exklávu, tedy malé území oddělené územím jiného státu. Je to jedno malé městečko Campione d’Italia, které se nachází u Luganského jezera ve Švýcarsku. Od Itálie je vzdušnou čarou vzdálené pouhý 1 kilometr, kvůli hornaté krajině je cesta do něj ale mnohem delší.
  • Itálie se rozděluje na 109 provincií plus oblast Valle d’Aosta, která sice není provincií, ale vykonává její správní funkce.
  • Autonomní provincie Bolzano a autonomní provincie Trento jsou z geografického hlediska provincie, ale ze správního oblasti.
  • Provincie Barletta-Andria-Trani, Fermo a Monza e Brianza začaly vykonávat své funkce až v roce 2009.
  • Oblasti Friuli-Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige, Valle d’Aosta, Sardinie a Sicílie jsou oblasti se speciálním statutem (a statuto speciale).
  • Malý ostrůvek Lampedusa patří Itálii. Přitom se nachází mnohem blíže k Tunisku – 140 kilometrů, než k břehům Sicílie – 210 kilometrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist