Udine

Je poměrně velké město a okres v severovýchodní Itálii, ve středu oblasti Friuli-Venezia Giulia, mezi Jaderským mořem a Alpami. Nadmořská výška obce je 113 metrů. Poměrně blízko jsou také Slovinské hranice a to necelých 40 kilometrů. V Udine žije 99 439 obyvatel, pokud ale vezmeme celou aglomeraci města, tak nám z toho vyjde 175 000 obyvatel.

Udine a zdejší oblast má bohatou historii. Lidé zde žili už v pravěku v období neolitu. Později sem přišli Ilyrové. Město se stalo hlavním centrem zdejšího kraje Friuli, který si dodnes uchovává určitou míru samostatnosti jako autonomní oblast Friuli-Venezia Giuli.

Via Mercatovecchio - ulice v centru Udine

První oficiální zmínka o města pochází z roku 983, kdy se o něm hovoří ještě jako o Utinu. V té době obec daroval císař Otto II patriarchovi Aquileii. Městská práva získalo Udine roku 1220, kdy se také stalo sídlem arcibiskupství. Roku 1420 město dobyli sousední Benátčané, kterým město patřilo až do roku 1797. Po krátké francouzské vládě připadlo 1815 jako součást Lombardska-Benátska k Rakousku a roku 1866 znovu k Itálii.

Pohled z náměstí Piazza della Liberta

Město má spoustu zajímavých památek. Za zmínku stojí například hlavním náměstí (Piazza della Libert) s radnicí (Loggia del Lionello) postavenou v roce 1448-1457 v benátském slohu. Hned naproti je věži s hodinami (Torre Dell’Orologio), která tak trochu připomíná náměstí San Marco v Benátkách.

Naproti radnici se také nachází Loggia di San Giovanni, renesanční palác navržený Bernardinem da Morcote. Mezi další pozoruhodné památky na náměstí patří například fontána – Fountain Giovanni Carrara od architekta z Bergama (1542), sloupce s ​​benátským lvem a sochami Spravedlnosti (1614) nebo sousoší Hercules a Cacus (socha míru – 1819), které městu daroval císař Františkem I.

Radnice v Udine (Loggia del Lionello)

Zapomínat by se nemělo ani na impozantní katedrálu Udine, jejiž stavba započala roku 1236 a k jejíž dokončení a vysvěcení došlo roku  1335 Santa Maria Maggiore. V centru Udine je také krásný zámek postavený Benátčany roku 1517.

Udine je zkrátka krásné historické město, pokud budete mít cestu na Jadran, tak si tady můžete udělat krásnou zastávku. Na západním okraji města prochází dálnice A23 (E55).

Více o Udine se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.comune.udine.it.

 

Mapa města Udine v Itálii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist