Vnitrozemské město Perugia ve středu Itálie

Perugia je vnitrozemské město ve středu Itálie. Je to hlavní město oblasti vnitrozemského hornatého regionu Umbrie a provincie Perugia. Nadmořská výška samotné obce je 493 metrů nad mořem. Metropole Řím se nachází cca 130 kilometrů na jih. V Perugii trvale žije 168 066 obyvatel. Město je proslulé svojí kulturou a historii. Historické jádro je opravdu nádherné a nachází se na skalnatém výběžku uprostřed zelené krajiny, odkud je nádherný výhled do okolí.

Perugia (lat. Perusia) byla jedním ze dvanácti nejmocnějších etruských měst, byla dobyta Římany za Samnitských válek kolem roku 300 př. n. l. a podporovala Řím za Punských válek. Roku 41 př. n. l. se sem utekl Lucius Antonius a Octavianus město dobyl a vypálil až po dlouhém obléhání. Po roce 251 se město stalo římskou kolonií.

Roku 547 je dobyl a vypálil Totila, hlavní obránce města, biskup Herculaneus byl sťat a je uctíván jako patron města. V 9. století město připadlo papežům, ale od 11. století bylo nezávislé a válčilo s mnoha sousedními městy.

Roku 1186 uznal budoucí císař Jindřich VI. městskou samosprávu a papež Inocenc II. ji potvrdil. Ve 13. století zde pobývali papežové, když v Římě vypukly nějaké bouře a přes různé konflikty bylo město spíš na papežské straně (Guelfové). Také v 15. století město sužovaly boje mezi dvěma místními rody, který skončil roku 1500 masakrem. Město ovládal kondotiér Gian Paolo Baglioni, který střídavě bojoval za různé strany, až byl roku 1520 v Římě popraven.

Roku 1540 město dobyl a vyplundroval Pier Luigi Farnese a nad městem byla vybudována pevnost Rocca Paolina, nazvaná podle papeže Pavla III. Roku 1797 město dobyli Francouzi a zřídili zde republiku. Roku 1849 město dobyli Rakušané a povstání roku 1859 potlačilo papežské vojsko. Později v roce 1860 se Perugie stala součástí Italského království.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města http://www.comune.perugia.it/.

 
Mapa umístění města Perugia v Itálii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist